Blog

Τώρα αρχίζει το πρωτάθλημα!

Χρειάστηκε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο η ομάδα μας για να επανέλθει στις νίκες, σε ένα παιχνίδι που, εξαιτίας των δικών μας λαθών τον τελευταίο μήνα, είχε μετατραπεί σε τελικό.

Απέναντι στον δυνατό και φιλόδοξο Ιωνικό τα κορίτσια μας κάνοντας ένα σοβαρό παιχνίδι και περιορίζοντας τα λάθη, χρειάστηκαν μόλις 71 λεπτά για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με 3 – 0 και πρόκριση στον όμιλο ανόδου της 2ης Κατηγορίας.

Τα σετ: 25 – 15, 25 – 19, 25 – 16

Διαιτητής: Μαυρίδης

Α.Ο.Ε.Α. HOOP (Στράτος Μπίλλης): Αθανασιάδη Αγγελική, Βαρδοπούλου Λία (λ), Θεοδωράκου Κωνσταντίνα, Ιακωβίδου Χριστίνα, Ιωάννου Δέσποινα, Μασλαρινού Εύα, Μασούρα Πένη (Α), Μπογιατζή Σοφία, Νότα Αλεξάνδρα, Ντουμάνι Αναστασία, Ντουμάνι Μαρίνα, Ουργαντζίδου Ναυσικά, Χριστοδούλου Ελένη

Με την πλάτη στον τοίχο

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για τις γυναίκες, αυτή τη φορά από τον Γαλαξία, που φέρνει την ομάδα με την πλάτη στον τοίχο και κάνει τη νίκη μονόδρομο στο παιχνίδι με τον Ιωνικό, ώστε να μπορέσει να συνεχίσει στον όμιλο ανόδου της Β΄Κατηγορίας!

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε περισσότερες από 2 ώρες η ομάδα μας έκανε ένα τραγικό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 – 1 και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει σοβαρά τον Γαλαξία.

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια μας ανέβασαν λίγο την απόδοσή τους, πίεσαν περισσότερο στο σερβίς και οδήγησαν τον Γαλαξία σε λάθη με αποτέλεσμα να καταφέρουν να ισοφαρίσουν σε 1 – 1. Τα δύο επόμενα σετ κύλησαν με τον ίδιο τρόπο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και να κατακτούν από ένα φτάνοντας στο 2 – 2 και στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας που προηγήθηκε με 1 – 3 και στη συνέχεια με 8 – 10 αλλά μια σειρά από «παιδικά» λάθη επέτρεψαν στον Γαλαξία να προσπεράσει και τελικά να κατακτήσει το σετ με 15 – 12…

Τα σετ: 25 – 19, 23 – 25, 25 -22, 23 – 25, 15 – 12

Α.Ο.Ε.Α. HOOP (Στράτος Μπίλλης): Αθανασιάδη Αγγελική, Βαρδοπούλου Λία (λ), Θεοδωράκου Κωνσταντίνα, Ιακωβίδου Χριστίνα, Μασλαρινού Εύα, Μασούρα Πένη (Α), Μπισχινιώτη Νικολέτα, Μπογιατζή Σοφία, Ντουμάνι Αναστασία, Ντουμάνι Μαρίνα, Ουργαντζίδου Ναυσικά

Χωρίς πάθος, χωρίς σοβαρότητα…

Δεύτερη συνεχόμενη κακή εμφάνιση, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τις γυναίκες!

Στο παγωμένο σχολικό της Ευκαρπίας η ομάδα μας εμφανίστηκε κατώτερη του αναμενομένου και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα με 3 Χ 0 από τη σοβαρή και μαχητική ομάδα του ΓΑΣ.

Σε κανένα σημείο του αγώνα η ομάδα μας δεν κατάφερε να παίξει σύμφωνα με τις πραγματικές δυνατότητές της με πολλά χαμένα σερβίς, κακή υποδοχή και λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. Μόνο η εμπειρία των αθλητριών μας και τα λάθη της Ευκαρπίας κράτησαν την ομάδα μας κοντά στο σκορ στα δύο σετ, αλλά κι εκεί, στα κρίσιμα σημεία, οι νεαρές παίκτριες του ΓΑΣ φάνηκαν πιο σοβαρές και έφτασαν στη νίκη.

Εμφανίσεις σαν αυτή, πέρα από το ότι αδικούν τις αθλήτριές μας αφού είναι πολύ κατώτερες των δυνατοτήτων τους, βάζουν δύσκολα στην ομάδα και για τη συνέχεια του Πρωταθλήματος!

Στα εξωαγωνιστικά, να επισημάνουμε τις απαράδεκτες συνθήκες που επικρατούσαν στο γήπεδο λόγω έλλειψης θέρμανσης, προφανώς χωρίς ευθύνη του ΓΑΣ Ευακρπίας.

Τα σετ: 25 – 18, 26 – 24, 25 – 23

Διαιτητής: Βασιλειάδης

Α.Ο.Ε.Α. HOOP (Στράτος Μπίλλης): Αθανασιάδη Αγγελική, Βαρδοπούλου Λία (λ), Ευαγγελοπούλου Ευτυχία (λ), Ιωάννου Δέσποινα, Μασούρα Πένη (Α), Μπισχινιώτη Νικολέτα, Μπογιατζή Σοφία, Νότα Αλεξάνδρα, Ντουμάνι Αναστασία, Ντουμάνι Μαρίνα, Ουργαντζίδου Ναυσικά, Παπαγεωργοπούλου Δήμητρα

Κακή εμφάνιση, πρώτη ήττα!

Κακή υποδοχή, τραγική επίθεση και άπειρα λάθη οδήγησαν την ομάδα μας στην πρώτη ήττα.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου μπήκε δυνατά και αποφασιστικά και εκμεταλλευόμενος την ανύπαρκτη υποδοχή της ομάδας μας προηγήθηκε με 0-3 με τρεις άσους! Το τάιμ άουτ του Στράτου Μπίλλη δεν ήταν αρκετό να «ξυπνήσει» τις παίκτριές μας και ο Κεραυνός συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά φτάνοντας στο 2-11! Το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια του σετ η ομάδα μας ήταν να «μαζέψει» τη διαφορά στο 15-18, αλλά μόνο προσωρινά, με τον Κεραυνό να φτάνει εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 19-25.

Η κακή εμφάνιση συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με μόνη διαφορά ότι ο Κεραυνός σε κανένα σημείο δεν ξέφυγε στο σκορ παρ’ όλο που προηγούνταν από την αρχή. Η ομάδα μας ισοφάρισε 22-22 αλλά στο σημείο εκείνο και πάλι οι παίκτριες του Ωραιοκάστρου έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο και έφτασαν στο 0-2.

Κάποια σημάδια ανάκαμψης έδειξε η ομάδα μας στο τρίτο σετ βελτιώνοντας κάπως την υποδοχή της και καταφέρνοντας να τελειώσει επιθέσεις με αποτέλεσμα να πάρει το σετ μειώνοντας σε 1-2 και δίνοντας μια ελπίδα ότι θα μπορούσε να κυνηγήσει την ανατροπή.

Η βελτίωση του τρίτου σετ όμως δεν είχε συνέχεια και επαναλαμβάνοντας την κακή εμφάνιση των δύο πρώτων η ομάδα μας δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτε περισσότερο από τον Κεραυνό, ο οποίος έφτασε σε μια δίκαιη νίκη.

Τα σετ: 19 – 25, 23 – 25, 25 – 21, 21 – 25

Διαιτητής: Αβραμίδης

Α.Ο.Ε.Α. HOOP (Στράτος Μπίλλης): Αθανασιάδη Αγγελική, Βαρδοπούλου Λία (λ), Δρίτσα Αγγελική, Ευαγγελοπούλου Ευτυχία (λ), Θεοδωράκου Κωνσταντίνα, Ιακωβίδου Χριστίνα, Μασούρα Πένη (Α), Μασλαρινού Ευαγγελία, Μπισχινιώτη Νικολέτα, Ντουμάνι Αναστασία, Ντουμάνι Μαρίνα, Ουργαντζίδου Ναυσικά, Χριστοδούλου Ελένη

Χάρισαν ένα σετ!

Με νίκη πέρασαν οι γυναίκες από την Πυλαία στον εξ αναβολής αγώνα με τον Εθνικό, χάνοντας όμως το πρώτο σετ της περιόδου.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας στο ΔΑΚ Πυλαίας αφού η ομάδα μας, χωρίς να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα από τον μαχητικό Εθνικό, πήρε το πρώτο σετ με 14 – 25.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο σετ με την ομάδα μας να προηγείται με 3 – 11. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μια άνετη επικράτηση, ήρθε ένα απρόσμενο μπλακ άουτ των κοριτσιών μας με μέτριες υποδοχές και κακές επιθέσεις που έδωσε τη δυνατότητα στον Εθνικό να καλύψει τη διαφορά, να περάσει μπροστά και τελικά να κερδίσει το σετ με 25 – 21.

Το πρώτο χαμένο σετ της περιόδου φάνηκε να πεισμώνει τις παίκτριές μας και τα δύο επόμενα τελείωσαν εύκολα υπέρ της ομάδας μας, που έφτασε έτσι τις 5 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Τα σετ: 14 – 25, 25 – 21, 16 – 25, 17 – 25

Διαιτητής: Κακατσίου

Α.Ο.Ε.Α. HOOP (Στράτος Μπίλλης): Αθανασιάδη Αγγελική, Βαρδοπούλου Λία (λ), Ευαγγελοπούλου Ευτυχία (λ), Ιακωβίδου Χριστίνα, Μασούρα Πένη (Α), Μασλαρινού Ευαγγελία, Μπισχινιώτη Νικολέτα, Νότα Αλεξάνδρα, Ντουμάνι Αναστασία, Ντουμάνι Μαρίνα, Ουργαντζίδου Ναυσικά, Χριστοδούλου Ελένη